Jak powinno sadzić się rośliny w naszych ogrodach?

Jak powinno sadzić się rośliny w naszych ogrodach?

23 kwietnia 2018 Wyłączono przez admin

Sadzenie krzewów i drzew w ogrodzie to nie taka prosta sprawa. Naszym celem jest to, aby rośliny się przyjęły i rosły zdrowe. Dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio sadzić rośliny w ogrodzie i jakie sadzonki wybierać podczas kupna takich roślin.

Na co zwrócić uwagę wybierając sadzonki?

Wybierając sadzonki należy wybierać te, które nie mają żadnych uszkodzeń. Musimy zwracać uwagę czy na liściach nie występują żadne plamki, nie ma przebarwień oraz czy mają intensywny kolor. Kupując drzewa i krzewy ozdobne musimy sprawdzić czy kora nie ma przebarwień i się nie łuszczy. Jeśli kupujemy sadzonki to musimy zwrócić uwagę czy ziemia nie jest sucha i czy korzenie nie wystają zza doniczki, wtedy takie rośliny gorzej się przyjmują. Na czas transportu sadzonek należy je zabezpieczyć tak, żeby nie przeschły.

Kiedy sadzić drzewa i krzewy?

Rośliny, które są w pojemnikach można sadzić przez cały okres wzrostu. Rośliny, które sprzedawane są z odkrytymi korzeniami, czyli drzewka na żywopłot, albo drzewka ozdobne sadzi się jesienią lub wczesną wiosną.

Jak przygotować ziemię pod sadzenie krzewów?

Przed posadzeniem krzewów należy przekopać ziemię, usunąć chwasty, a słaba ziemię nawieźć kompostem lub obornikiem.

Jaki powinien być rozstaw drzew?

Wiedząc jakie roślina osiągnie rozmiary musimy wybrać im odpowiednie miejsce. Szybko rosnące drzewa sadzimy co 3-5 metra, a pozostałe co 1-3. Drzew nie powinno sadzić się tuż przy ogrodzeniu, blisko instalacji i przewodów albo blisko domów.

Pielęgnacja drzew po sadzeniu

Drzewa i krzewy ozdobne należy pielęgnować przez cały czas. W pierwszym roku po posadzeniu trzeba odchwaszczać i podlewać rośliny. Dobrym sposobem jest wyściółkowanie podłoża wokół pnia drzewa, hamuje to wzrost chwastów. W kolejnych latach należy dawkować nawozy mineralne i komposty, które dostarczają wiele ważnych składników. Drzewa liściaste sadzone wiosną przycina się tuż po sadzeniu, a te sadzone jesienią – wiosną następnego roku. Przycinanie polega na skracaniu pędów o 2/3 długości. Przycinanie pozwala na przywrócenie równowagi między częścią korzeniową a koroną.

Drzewa i krzewy ozdobne dodają urokowi każdemu ogrodowi. Szczególnie, kiedy zaczynają kwitnąć. Aby rośliny rozwijały się prawidłowo należy o nie dbać cały czas.