Zatrudnianie obcokrajowców przez przedsiębiorców

Zatrudnianie obcokrajowców przez przedsiębiorców

23 kwietnia 2018 Wyłączono przez admin

Rąk do pracy jest coraz mniej. Bardzo często przedsiębiorstwa zamykane są z powodu braku pracowników. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców korzysta z możliwości zatrudniania pracowników zza granicy. Zatrudnienie takie jest legalne. Poznajmy w jakich branżach najczęściej pracują obcokrajowcy oraz dlaczego brakuje pracowników.

Praca wykonywana przez obcokrajowców

Na pewno każdy z was chociaż raz widział obcokrajowca pracującego w naszym kraju. Można ich spotkać bardzo często, szczególnie w miastach. Najwięcej pracowników zza granicy pochodzi z Ukrainy i Białorusi. Zatrudniani oni są legalnie przez przedsiębiorców różnych firm. Na początku Ukraińców można było spotkać jedynie na budowach, gdzie mężczyźni wykonywali prace budowlane lub w gospodarstwach, gdzie wykonywane były przez nich prace polowe, polegające na zbiorze owoców, warzyw i innych pracach związanych z rolnictwem. Obecnie można spotkać obcokrajowców w sklepach spożywczych, czy w restauracjach, gdzie pracują jako pomoc kuchenna. Nie można ukryć, że wiele obcokrajowców otwiera własne firmy na terenie Polski. Pracownicy z Ukrainy Poznań mogą skorzystać z pomocy różnych firm, które pomagają im znaleźć pracę na terytorium Polski.

Przyczyny braku rąk do pracy

Wiele osób zastanawia się dlaczego brakuje rąk do pracy. Przyczyn tego zjawiska jest wiele:

  • wyjazdy za granicę do pracy, która oferuje lepsze zarobki
  • zakładanie własnych firm
  • awansowanie na wyższe stanowiska

Brak rąk do pracy pozostawia pracodawcom jedynie rozwiązanie, czyli zatrudnienie obcokrajowców. Wiele osób korzysta z tej formy. Jednak trzeba liczyć się z tym, że zazwyczaj należy im zapewnić mieszkanie, dojazd do pracy, a czasami wyżywienie. Najwięcej zatrudnianych jest Ukraińców w gospodarstwach rolnych, gdzie wykonują prace polowe. Z miesiąca na miesiąc liczba osób, które przyjeżdżają zza granicy wzrasta. Do Polski w celu znalezienia pracy nie przyjeżdżają tylko cudzoziemcy bez wykształcenia, ale również ludzie uczeni, którzy wykonują takie zawody jak: historyk, ekonomista, stomatolog czy pielęgniarka.