Rekuperacja a klimatyzacja – czym się różnią?

Rekuperacja a klimatyzacja – czym się różnią?

11 grudnia 2022 Wyłączono przez admin

Nowoczesne budownictwo –kierując się nim w naszych domach montowane są nowoczesne systemu ułatwiające codzienne życie. Obecnie coraz częściej montuje się klimatyzacje albo rekuperacje w nowoczesnym budownictwie. Czym się różnią? A co je łączy? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się.

Czym różni się klimatyzacja od wentylacji?

Różnice między klimatyzacją a rekuperacją wynikają z mechanizmów działania. Rekuperacja Gniezno działa na zasadzie wymiany powietrza – zużyte powietrze wywiewane jest z pomieszczenia, a do wewnątrz nawiewa się świeże. Natomiast działanie klimatyzacji polega na obróbce powietrza. Nie ulega wymianie, tylko obróbce pod względem temperatury i wilgotności.

Rodzaje wentylacji

Rekuperacja to jeden z rodzajów wentylacji. System ten jeszcze kilka lat temu nie był taki znany. Obecnie wyróżnić można wentylację:

  • grawitacyjną – opiera się na ruchu powietrza o różnej temperaturze i ciśnieniu. Ciepłe powietrze unosi się wysoko i opuszcza pomieszczenie, tak samo jak powietrze i wyższym ciśnieniu przemieszcza się do ośrodka o niższym ciśnieniu;
  • mechaniczna wywiewna – mechanizm działania polega na cyrkulacji powietrza przez wentylatory. Niestety, ale ta wentylacja ma też wady, gdyż jej skuteczność jest dość słaba. Szczególnie w nowoczesnym budownictwie, gdzie wykorzystuje się materiały wysokiej jakości;
  • mechaniczna wywiewno-nawiewna – cyrkulacja powietrza jest pod pełną kontrolą. Właśnie do tego rodzaju wentylacji należy rekuperacja.
Rekuperacja Gniezno

Co łączy system rekuperacji i klimatyzacji?

Zarówno celem rekuperacji, jak i klimatyzacji jest zadbanie o stan powietrza w naszym mieszkaniu. Ich zastosowanie ma na calu zapewnić powietrze o odpowiednich parametrach. Są to nowoczesne systemy, które montuje się coraz częściej.

Z czyich usług skorzystać?

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej firm, które zajmują się montażem klimatyzacji i rekuperacji. Którą z nich wybrać? Najlepiej jest skorzystać z usług tej, która posiada same pozytywne opinie innych klientów. Warto zwrócić uwagę również na producenta urządzeń, które wykorzystywane są przy montażu. Cena jest równie istotna dla wielu osób, które chcą zamontować klimatyzację Gniezno lub rekuperacje.