Taśmy transportowe – rodzaje i zastosowanie

Taśmy transportowe – rodzaje i zastosowanie

9 kwietnia 2019 Wyłączono przez admin

W wielu miejscach wykorzystywane są maszyny, które ułatwiają prace człowieka. Dziś skupimy się na taśmach transportowych, ich rodzajami i zastosowaniem. Warto również wiedzieć, jakie warunki producent musi spełniać, aby jego maszyny były określane, jako dobrej jakości. Dowiedz się wszystko na temat taśm transportowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Jakie wyróżniamy rodzaje taśm transportowych?

Rodzai taśm transportowych jest wiele. Różnią si one przede wszystkim budową, wytrzymałością oraz zastosowaniem. Oto taśmy transportowe, które wykorzystuje się najczęściej.

  • Taśmy silikonowe – składają się w wielu warstw silikonu, stąd ta nazwa. Silikon sprawia, że taśmy te odporne są na oleje, chemikalia, tłuszcze i smary. Materiałami transportowanymi na takich taśmach są kleje, nugat albo karmel.
  • Taśmy teflonowe – taśmy transportowe, które pokryte są teflonem mają idealne właściwości smarujące. Do tego materiału nie przywierają żadne zanieczyszczenia, materiał ten odporny również jest na różnego rodzaju środki chemiczne, rozerwania czy odkształcanie się. Taśm tych używa się do transportu żywności, ponieważ materiał, z którego wykonana jest taśma jest nietrujący.
  • Taśmy gumowe – taśmy te są najpopularniejsze ze wszystkim taśm transportowych. Taśmy te wykorzystywane są do transportu wszystkich produktów, oprócz tych, które mają zdolności do akumulowania się.
  • Taśmy PCV – taśmy te posiadają właściwości termoplastyczne, są one również odporne na działanie rozpuszczalników czy chemikaliów. Są one popularne ze względu na swoje właściwości: są łatwe w utrzymaniu czystości, antystatyczne oraz mają niski poziom emitowanego hałasu.
fabryka gdzie używane są tasmy transportowe

Taśmy transportowe producent – o czym warto pamiętać

Producent taśm transportowych powinien wiedzieć, że sprzęt taki musi być wykonany z materiałów najlepszej jakości. Dzięki temu taśmy będą bardziej wytrzymałe,a ich żywotność wzrośnie. Każda taśma transportowa musi być wyposażona w odpowiednie elementy. Niezbędne są zbieraki, ograniczniki postaci fali, burty boczne, profile boczne, kliny prowadzące, nakładki z gąbki, kauczuku albo linatexu.

Taśmy transportowe mają szerokie zastosowanie. Używa się ich w fabrykach, gdzie pakowane lub produkowane są różnego rodzaju produkty. Taśm transportowych używa się również na budowach, gdzie transportowane są z jednego miejsca na drugie materiały, niezbędne do budowy. Taśmy przenośnikowe wykorzystywane są również w rolnictwie i różnej branży przemyśle.