Przedszkole prywatne czy publiczne – które z nich wybrać?

Przedszkole prywatne czy publiczne – które z nich wybrać?

14 maja 2019 Wyłączono przez admin

W życiu każdego malucha przychodzi czas, kiedy musi on podjąć naukę w przedszkolu. Przedszkole to miejsce, gdzie poznaje pierwszych kolegów, uczy się nowych rzeczy i rozwija się z dnia na dzień, Każdy rodzic powinien zastanowić się, jakie przedszkole wybrać, aby było najlepsze. Do wyboru są przedszkola publiczne oraz prywatne. Które z nich warto wybrać?

Przedszkole publiczne i niepubliczne – różnice

Wielu rodziców doszukuje się różnic, które są pomiędzy przedszkolem publicznym, a przedszkolem niepublicznym. Różniącą kwestią tych placówek jest podmiot prowadzący oraz wymiary godzin pracy. Każde z przedszkoli ma swoje plusy i minusy, dlatego tez trudno jednoznacznie jest określić, które z nich jest lepsze. Coraz częściej placówki zwiększają zakres swoich zajęć, gdyż pojawia się spora konkurencja. Już dziś można spotkać specjalne przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych, które oferują zajęcia przystosowane wszystkich dzieci.

dzieci siedzące przy stoliku

Przedszkole niepubliczne – czym się wyróżnia?

Osobami prawnymi, które prowadzą przedszkola niepubliczne są osoby fizyczne, instytucje religijne, spółki, organizacje albo firmy. Przedszkola niepublicznie podlegają kontroli Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz sanepidu.

Istnieją również przedszkola dla dzieci niepełnosprawnych oraz przedszkola dla dzieci z autyzmem. Przedszkola takie muszą być przystosowane dla chorych dzieci, niezbędny jest odpowiedni sprzęt oraz dobrze dobrane podstawy programowe. Przedszkola takie oferują specjalne zajęcia z indywidualnym podejściem do dzieci i szczególną opieką.

Najlepsze przedszkole Gniezno – przedszkole publiczne

Najwięcej znajduje się przedszkoli publicznych. Są one finansowane ze środków gminnych lub samorządowych. Zajęcia trwają zazwyczaj 5 godzin i są bezpłatne, dodatkowe godziny są odpłatne. Przedszkola publiczne, tak samo jak przedszkola niepubliczne podlegają kontroli Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz sanepidu.

sala przedszkolna

Wybór przedszkola to często trudna decyzja dla każdego rodzica. Różnią się one szczegółami, dlatego warto przeanalizować każdy wariant po kolei. Obecnie poziom przedszkoli publicznych, tak sami jak i niepublicznych stoi na najwyższym poziomie.