Pozwolenie na emisje gazów i pyłów – wszystko co musisz wiedzieć

Pozwolenie na emisje gazów i pyłów – wszystko co musisz wiedzieć

22 maja 2019 Wyłączono przez admin

Do atmosfery emitowanych jest wiele szkodliwych substancji. Powstają one w fabrykach, a także wydalane są przez samochody. Coraz częściej mówi się o ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W związku z tym uchwalone zostało rozporządzenie, które mówi, że wiele przedsiębiorstw musi posiadać pozwolenie na wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza. Na czym polega to pozwolenie? Kogo dotyczy? Sprawdź w naszym artykule!

Pozwolenie na emisje Poznań – na czym polega?

Pozwolenie na emisje niezbędne jest przedsiębiorcom, którzy posiadają instalacje emitującą szkodliwe substancje i pyły do atmosfery. Dotyczy to przedsiębiorstw, które w swojej działalności korzystają z kociołów grzewczych, suszarni albo chlewni. Pozwolenia wymagają zazwyczaj działalności, w których emisja odbywa się poprzez komin lub przy pomocy wentylacji mechanicznej. Jest to emitowanie substancji w sposób zorganizowany.

Gdzie i kiedy ubiegać się o pozwolenie na emisję?

O pozwolenie na emisję powinno wnioskować się przed oddaniem instalacji do użytkowania. Działania takie należy podjąć w przypadku instalacji, która jest nowo budowa lub przebudowywana. O pozwolenie można się starać podczas wizyty w urzędzie, listownie, a nawet elektronicznie. Zastanawiasz się, gdzie możesz ubiegać się o taką usługę? Starostwo powiatowe, urzędy marszałkowskie, regionalne dyrekcje ochrony środowiska oraz urzędy dzielnicowe to miejsca, gdzie bez problemy załatwisz pozwolenie na emisję.

wydobywajacy sie dym z kominów fabrycznnych

Czy od decyzji można się odwoływać?

Odpowiedź uzyskuje się w ciągu miesiąca. Czas oczekiwania może wydłużyć się do 2 miesięcy, jednak otrzymasz informację z Urzędu o przedłożonym czasie rozpatrywania opinii. Od otrzymanej decyzji można się odwołać. Czas, w którym należy tego dokonać to 14 dni. W zależności od organu wydającego decyzje odwoływać należy się do różnych instancji. I tak: w przypadku decyzji, która została wydana przez starostę – należy się odwołać w samorządowym kolegium odwoławczym. Jeśli decyzja została wydana przez marszałka województwa to należy się odwołać w Ministerstwie Środowiska. Odwołanie u generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska składa się w przypadku otrzymania decyzji od regionalnego Dyrektora Ochronny Środowiska.