CZYM SPECJALIZUJĄ SIĘ ZAKŁADY TOKARSKIE?

CZYM SPECJALIZUJĄ SIĘ ZAKŁADY TOKARSKIE?

24 maja 2019 Wyłączono przez admin

Toczenie to podstawowa obróbka elementów metalowych oraz tworzyw sztucznych. Polega to na tym, że nadawane zostają elementom różne kształty i wielkości – zależnie od przeznaczenia. Proces toczenia pozwala stworzyć np. śrubki, ale także różnorakie tubki o kolistym przekroju. Obecnie jest bardzo duży popyt na zakłady tokarskie, ponieważ elementy, które są tworzony w nich wykorzystywane są do maszyn. Maszyny są na porządku dziennym, więc dopóki one istnieją tokarze będą mieli pracę.

TECHNIKA CIĘCIA WODĄ

Cięcie strumieniem wody Poznań polega na cięciu elementów wykonanych z różnych materiałów z wykorzystaniem wody o wysokim ciśnieniu jako nośnik do materiału ściernego, którym może być np. piasek granatu – granet. Maszyny, które służą do cięcia wodą są zbudowane z pompy ciśnieniowej oraz wycinarki. Pompa służy do transportowania wody o wysokim ciśnieniu, a wycinarka nakierowuje strumień w danym kierunku. To właśnie w wycinarce następuje zmieszanie wody z materiałem ściernym. Następnie woda z materiałem zostaje wypuszczona z wycinarki z prędkością porównywalną do prędkości dźwięku. W taki sposób ciśnienie zmienia się w energię kinetyczną i jest w stanie ciąć materiały.

Cięcie wodą jest bardzo korzystne, ponieważ pozwala wyciąć dowolny kształt w niemal każdym materiale. Poza tym jest to technika bardzo przyjazna środowisku, gdyż podczas jej stosowania nie powstają odpady ani szkodliwe opary. Ponadto technika cięcia wodą nie odkształca materiału tak jak dzieje się przy użyciu wysokich temperatur.

TECHNIKA CIĘCIA LASEREM

Kolejnym z rodzajów obróbki tworzywa jest cięcie laserem . Cięcie laserem polega na skupieniu w jedno wypalania, sublimacji oraz topienia. Cięcie laserem pozwala na obróbkę tworzyw metalicznych i niemetalicznych. Technika cięcia laserem jest jedną z nowoczesnych, szybkich i efektywnych technik.

Zależnie od obrabianego materiału wyróżniamy dane techniki cięcia laserem :

-cięcie poprzez odparowanie
-tworzenie termicznych pęknięć
-cięcie poprzez topienie i wydmuchiwanie
-cięcie poprzez wypalanie

Cięcie laserem pozwala na wykonanie elementów, które nie potrzebują dalszej obróbki, gdyż ich krawędzie są równe i czyste. Ponadto ta technika jest bardzo szybka i dokładna.

obrabianie metalu frezarką

FREZOWANIE CNC

Frezowanie CNC Poznań to kolejny sposób obróbki tworzyw. Polega on na obrabianiu danego tworzywa poprzez skrawanie. Umożliwia to obrabianie płaszczyzn, które posiadają kanaliki, rowki, uzębienia oraz są kształtne. Frezowanie CNC wykorzystuje maszynę, która wykonuje ruch obrotowy, podczas gdy ruch posuwisty wykonywany jest przez przedmiot obrabiany.

Jak można zauważyć, sposobów obrabiania materiałów jest wiele. Zostały przedstawione tylko najbardziej popularne z nich. Zawód tokarza nie jest łatwym zawodem. Pomimo, że większość prac wykonują maszyny tokarz musi być czujny i ostrożny.